URLOP Zamówienia złożone od 20.08 do 26.08 zostaną wysłane 27 sierpnia. 

Wpływ olejków eterycznych na emocje

olejki eteryczne na emocje i stres
Aromaterapia może być niesamowitym narzędziem do radzenia sobie z emocjami. Od bezpośredniego wpływania na nasze ciało i układ limbiczny, po pośredni wpływ na poprawę naszego snu, diety, motywacji, itp.

W naszym życiu, codziennie wydarzają się rzeczy, które wpływają, a czasem nawet zaburzają naszą równowagę emocjonalną, wywołują uczucie niepokoju, smutku lub stresu. Nierozwiązane negatywne emocje, które trzymamy w ciele i wpływają na nasze zdrowie i dobrobyt. Mają one wpływ na nasze relacje, produktywność, motywację, podejście do życia, a nawet na nasz stan zdrowia. Stres emocjonalny jest powiązany z przewlekłym stanem zapalnym, obniżoną odpornością, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmienia on nawet naszą chemię mózgu! 

Jak olejki eteryczne działają na emocje?

Olejki eteryczne wpływają na nasze emocje na kilka sposobów. Każdy olejek ma swój unikatowy skład, a co za tym idzie, wpływ na ciało i emocje. Dokładny opis poszczególnych olejków i ich wpływu na emocje znajdziesz w książce „Emocjonalne oczyszczenie z olejkami eterycznymi”. Zobacz też listę emocji oraz olejków, które będą pomocne.

Układ limbiczny

Układ limbiczny jest częścią mózgu, która odgrywa rolę w kontrolowaniu emocji, pamięci i naszego zachowania. Jest on ściśle powiązany z układem węchowym.

Kiedy wdychamy olejki eteryczne, cząsteczki dostają się do nosa i stymulują receptory węchowe. Receptory te wysyłają, za pomocą neuroprzekaźników, sygnały do układu limbicznego, który może następnie wpływać na nasze emocje i zachowania.

-> za pomocą neuroprzekaźników

Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda i bergamotka, stymulują produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, co może pomóc poprawić nastrój i promować uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.

Inne olejki eteryczne, np. kadzidło i wetyweria pomagają regulować reakcję na stres poprzez zmniejszenie produkcji kortyzolu i innych hormonów stresu. Dzięki temu możemy zmniejszyć stres i niepokój oraz promować uczucie relaksu.

-> reagujemy na zapachy skojarzeniowo

Wspomnienia związane z zapachami są najintensywniejsze i najtrwalsze. Konkretny zapach np. pomarańczy może Ci się kojarzyć z dzieciństwem. Zapach wzbudzi w Tobie dane wspomnienie, wspomnienie wzbudzi emocję.


Fizyczny wpływ na organizm

-> skład chemiczny olejków

Pojedynczy olejek eteryczny składa się z kilkunastu do kilkuset różnych związków chemicznych i to one wpływają na nasze ciało. Olejki eteryczne mogą pomóc nam na wielu płaszczyznach.

Mięta pieprzowa i eukaliptus, mają kojący wpływ na mięśnie i mogą pomóc zmniejszyć napięcie i sprzyjać relaksacji.

Lawenda może pomóc w zasypianiu i poprawie jakości snu, a sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie emocjonalne.

Rozmaryn pomoże nam w skupieniu i nauce, może też zmniejszyć zmęczenie psychiczne.

-> wpływ na pole energetyczne

Olejki eteryczne, jak każda rzecz we wszechświecie, ma energię. Negatywne emocje wprowadzają nasze ciało w niskie wibracje. Olejki eteryczne pomogą Ci podnieść energię ciała, dzięki czemu będziesz mieć siłę do wejścia do sfery emocjonalnej, łatwiej będzie Ci uwolnić emocje i myśli o niskiej energii, a wibracje ciała fizycznego zostaną podniesione. Olejki eteryczne pomogą Ci wejść w strefę wewnętrznej harmonii i spokoju, w której uczucie smutku, żalu, zazdrości, niskiego poczucia własnej wartości nie będą obecne. Melissa jest jednym z olejków, które podniosą Twoją energię.

Zeszyt ćwiczeń „Codzienne Praktyki” pozwoli Ci rozpocząć pracę nad emocjami przy użyciu olejków eterycznych oraz ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na dobrobyt emocjonalny.

*Warto pamiętać, że wpływ olejków eterycznych na ciało może się różnić w zależności od osoby i konkretnego używanego olejku. Dla niektórych jeden olejek będzie skuteczny, dla innych nie. Warto wypróbować kilka i odnaleźć właściwy dla siebie olejek na konkretny stan.

Podziel się
co to olejki eteryczne

Czym są olejki eteryczne

Olejki eteryczne to niezwykłe esencje pozyskiwane z roślin, które od wieków stanowią część różnych kultur i tradycji. Działają one na wiele sposobów, a ich wszechstronność i korzyści zdrowotne sprawiają, że są coraz bardziej popularne. Dziś przyjrzymy się temu, czym są olejki eteryczne i dlaczego działają.

Czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

akcesoria olejkowe

Zapisz się do newslettera