Darmowa dostawa od 350 zł  z Orlen Paczka. Tylko do 31 grudnia 2022!

Wpływ olejków eterycznych na emocje

olejki eteryczne na emocje i stres
Aromaterapia może być niesamowitym narzędziem do radzenia sobie z emocjami. Od bezpośredniego wpływania na nasze ciało i układ limbiczny, po pośredni wpływ na poprawę naszego snu, diety, motywacji, itp.

W naszym życiu, codziennie wydarzają się rzeczy, które wpływają, a czasem nawet zaburzają naszą równowagę emocjonalną, wywołują uczucie niepokoju, smutku lub stresu. Nierozwiązane negatywne emocje, które trzymamy w ciele i wpływają na nasze zdrowie i dobrobyt. Mają one wpływ na nasze relacje, produktywność, motywację, podejście do życia, a nawet na nasz stan zdrowia. Stres emocjonalny jest powiązany z przewlekłym stanem zapalnym, obniżoną odpornością, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmienia on nawet naszą chemię mózgu! 

Jak olejki eteryczne działają na emocje?

Olejki eteryczne wpływają na nasze emocje na kilka sposobów. Każdy olejek ma swój unikatowy skład, a co za tym idzie, wpływ na ciało i emocje. Dokładny opis poszczególnych olejków i ich wpływu na emocje znajdziesz w książce „Emocjonalne oczyszczenie z olejkami eterycznymi”. Zobacz też listę emocji oraz olejków, które będą pomocne.

Układ limbiczny

Układ limbiczny jest częścią mózgu, która odgrywa rolę w kontrolowaniu emocji, pamięci i naszego zachowania. Jest on ściśle powiązany z układem węchowym.

Kiedy wdychamy olejki eteryczne, cząsteczki dostają się do nosa i stymulują receptory węchowe. Receptory te wysyłają, za pomocą neuroprzekaźników, sygnały do układu limbicznego, który może następnie wpływać na nasze emocje i zachowania.

-> za pomocą neuroprzekaźników

Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda i bergamotka, stymulują produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, co może pomóc poprawić nastrój i promować uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.

Inne olejki eteryczne, np. kadzidło i wetyweria pomagają regulować reakcję na stres poprzez zmniejszenie produkcji kortyzolu i innych hormonów stresu. Dzięki temu możemy zmniejszyć stres i niepokój oraz promować uczucie relaksu.

-> reagujemy na zapachy skojarzeniowo

Wspomnienia związane z zapachami są najintensywniejsze i najtrwalsze. Konkretny zapach np. pomarańczy może Ci się kojarzyć z dzieciństwem. Zapach wzbudzi w Tobie dane wspomnienie, wspomnienie wzbudzi emocję.


Fizyczny wpływ na organizm

-> skład chemiczny olejków

Pojedynczy olejek eteryczny składa się z kilkunastu do kilkuset różnych związków chemicznych i to one wpływają na nasze ciało. Olejki eteryczne mogą pomóc nam na wielu płaszczyznach.

Mięta pieprzowa i eukaliptus, mają kojący wpływ na mięśnie i mogą pomóc zmniejszyć napięcie i sprzyjać relaksacji.

Lawenda może pomóc w zasypianiu i poprawie jakości snu, a sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie emocjonalne.

Rozmaryn pomoże nam w skupieniu i nauce, może też zmniejszyć zmęczenie psychiczne.

-> wpływ na pole energetyczne

Olejki eteryczne, jak każda rzecz we wszechświecie, ma energię. Negatywne emocje wprowadzają nasze ciało w niskie wibracje. Olejki eteryczne pomogą Ci podnieść energię ciała, dzięki czemu będziesz mieć siłę do wejścia do sfery emocjonalnej, łatwiej będzie Ci uwolnić emocje i myśli o niskiej energii, a wibracje ciała fizycznego zostaną podniesione. Olejki eteryczne pomogą Ci wejść w strefę wewnętrznej harmonii i spokoju, w której uczucie smutku, żalu, zazdrości, niskiego poczucia własnej wartości nie będą obecne. Melissa jest jednym z olejków, które podniosą Twoją energię.

Zeszyt ćwiczeń „Codzienne Praktyki” pozwoli Ci rozpocząć pracę nad emocjami przy użyciu olejków eterycznych oraz ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na dobrobyt emocjonalny.

*Warto pamiętać, że wpływ olejków eterycznych na ciało może się różnić w zależności od osoby i konkretnego używanego olejku. Dla niektórych jeden olejek będzie skuteczny, dla innych nie. Warto wypróbować kilka i odnaleźć właściwy dla siebie olejek na konkretny stan.

Podziel się
olejki eteryczne na koncentracje

Olejki eteryczne na pamięć i koncentrację

Olejki eteryczne są skutecznym i przyjemnym sposobem na poprawę skupienia. Możesz ich używać do wsparcia układu nerwowego oraz do poprawy aspektów życia (np. sen i nastrój), które pośrednio wpływają na motywację, czy chęć nauki i wykonywania czynności, które wymagają skupienia. Zobacz jakie olejki stosować…

Czytaj dalej »
olejki eteryczne dla zwierząt

Olejki eteryczne dla zwierząt

Olejki eteryczne posiadają wiele korzyści, jednak stosowane niewłaściwie, mogą zaszkodzić naszym zwierzakom.
Ważne jest, aby znać podstawowe zasady korzystania z olejków w domu, w którym są zwierzęta. Niektóre olejki eteryczne mogą być toksyczne dla naszych zwierząt. Oto kilka porad…

Czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

akcesoria olejkowe

Zapisz się do newslettera

otrzymaj 5% zniżki na zakupy